Belediye Gelir Müdürlüğünden Duyurulur

2020 yılı Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksit ödemesi 30.11.2020 Pazartesi günü sona ermektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksitini 30.11.2020 Pazartesi gününe kadar yatırmaları...

Devamı...

DUYURU Bina Yöneticilerinin dikkatine; Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan asansörlerin 2020 yılı için Yıllık Periyodik Kontrollerine 16 KASIM PAZARTESİ günü başlanacaktır.

DUYURUYUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Devamı...

AÇIK ARTIRMA İLE SATIŞ İLANI

İlçemiz Şevkiye Mahallesinde bulunan ve Mülkiyeti Belediyemize ait taşınmazların 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45.Maddesine göre açık arttırma suretiyle satışı yapılacaktır. İLAN METNİ

Devamı...

DUYURU !!! İlçemiz sınırları içerisinde bulunan aşağıdaki listede niteliği, yeri,miktarı,Muhammen Bedeli ve geçici teminatı belirtilen 8 adet Taşınmaz 2886 sayılı DİK'in 45’inci maddesine göre Açık Teklif Usulü ile 3 yıllığına k

İHALE EKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Devamı...

Cumhuriyet Öncesi Belediye ve Başkanlar

Belediyemiz, 1865 yılında Fırka-i Islahi'den sonra kurulmuştur. İlk ve en uzun belediye başkanı, Kurtuluş Savaşı'nda Kozan Grup Komutanlığı görevinde bulunmuş olan Kurdoğlu Hulusi Bey'in babası Kurdzade Hacı Mehmet Efendi'dir. (24 Yıl)

1905 yıllarında ise Halil Ağazade Hacı Yusuf Efendi Kozan Belediye başkanı olmuştur.  

Bir süre Nalbatyan ailesinden Karabet Nalbatyan görev yapmıştır. (1914)

Fransız işgalinden önce Çelikler ailesinden Hüseyin Efendi (Çelik) görev yapmıştır.

İşgal sırasında Hüseyin Çelik'in yerine Yiğenoğlu Mehmet Efendi görev almıştır. 

Dönemi kesin olmamakla Mısısrlızade Hacı Mehmet Vasfi Yurdadoğ'da başkanlık görevinde bulunduğu kaydedilmektedir.

 

Cumhuriyet Sonrası

Fransızlar, Kozan'ı terk ettikten sonra Sehlikoğlu Hasan Efendi başkan olmuştur. Daha sonra seçimle gelen ilk başkan Yiğenoğlu Ahmet Efendi'dir. Yiğenoğlu Ahmet Efendi'den sonra Kurdoğlu Hulusi Efendi seçilmiştir. Daha sonra Yiğenoğlu Ahmet Efendi tekrar başkan seçilmiştir.

O dönemde milletvekili olan A. Şadi Çelik, atama ile Ahmet Hafi Çelik'i başkan olarak atamış ve o da 1 yıl başkanlık yapmıştır. Daha sonra Yiğenoğlu Ahmet Efendi seçilerek 5 yıl daha görev yapmıştır. Dönemin Kaymakamı Hayri Görünlü'nün babası Şerif Beyi Belediye başkanı olarak atamış, Şerif Bey 2 yıl başkanlık yapmıştır. Daha sonra ise seçimle Şükrü Kaya başkan seçilip 4 yıl başkanlık görevini yürütmüştür.

Yine Dede Akçalı (1960), Hasan Boduk, Burhan Sehlikoğlu 1957 Mesut Çamurdan, Mehmet Dağlı döneminde 1960 ihtilali oldu. Kaymakam Ahmet Şener Turan başkanlığa vekâlet etmiştir.

Bu arada normal seçimler yapılıp Basri Demirci Başkanlık yaptıktan sonra Mustafa Azgın başkan olarak seçildi. 12 Eylül 1980 ihtilalinde Kaymakam Erdoğan Gürbüz ve Garnizon Komutanı vekaletinde yürütülen başkanlık daha sonra konsey tarafından, Kuddüsi Çalatlı'yı başkan olarak atadı. 1 yıl başkanlık yaptıktan sonra 1984 yılında yapılan seçimlerde, Ersan Arıkan başkan seçildi. Ersan Arıkan 5 yıl görev yaptıktan sonra 1989 seçimlerinde, Mustafa Azgın yeniden başkalığa getirildi. Mustafa Azgın 5 yıl görev yaptıktan sonra 1994 seçimlerinde Mehmet Açıkgöz başkan seçildi. 1999 seçimlerinde de yeniden başkan seçilen Mehmet Açıkgöz 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde başkanlığı Mimar Kazım Özgan'a devretti. Bu tarihten itibaren 2 dönem başkanlık görevini yürüten Mimar Kazım Özgan, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan mahalli seçimler sonucunda, görevi Musa Öztürk'e devretti. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Eski Belediye Başkanı Mimar Kazım ÖZGAN görevi yeniden devraldı.

Halen Kozan Belediye Başkanlık görevini Kazım Özgan devam ettirmektedir.

Kozan Kurtuluş Bayramı Yiğenoğlu Ahmet Efendinin 1940 yılında başkanlığı döneminde 2 Haziran Kurtuluş Bayramı Kutlanmaya başlanmıştır. Kurtuluş bayramında Kurtuluş savaşında mücadele veren komutanlar etrafıyla beraber Hoşkadem Caminin önüne giriş yaparlardı. Daha sonra Hükümet Konağı önüne gidilirdi. Silahların sıkılması ile bir çocuğun vurulması sonrasında bayramda silah sıkımı yasaklandı.