Belediyemiz Çamurdan Konağını Restorasyona Hazırlıyor

Belediyemiz Çamurdan Konağını Restorasyona Hazırlıyor

Çamurdan Konağının restorasyon projesi ÇKA'ya sunulacak. 

Belediyemiz tarihi Çamurdan Konağının restorasyon hazırlıklarına başladı. Hazırlanan proje kapsamında restorasyon için Çukurova Kalkınma Ajansından destek istenecek.

Belediyemiz 30 Mart 2018 Cuma günü restorasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Yiğenoğlu Sokağı ve Yapıcı Konağının açılışını yapmıştı. Belediye Başkanımız Musa Öztürk'ün ev sahipliğinde düzenlenen açılış kent protokolünden ve vatandaşlardan büyük ilgi görmüştü. 

Başkanımız açılış konuşmasında Kozan Belediyesinin restorasyon projelerine devam etmeyi hedeflediklerini dile getirmişti. Belediyemiz Yapıcı Konağı Restorasyon Projesi ve Yiğenoğlu Sokağı Sağlıklaştırma Projesi için Çukurova Kalkınma Ajansından önemli destek almıştı. 

Belediyemizin hayata geçirmeyi hedeflediği projeler kapsamında Çamurdan Konağının restore edilerek turizm ofisi olarak hizmete sunulması da bulunuyor. Çamurdan ailesine ait olan Çamurdan Konağı kısa süre önce Belediyemize hibe edilmiş, belediye Dış İlişkiler Müdürlüğümüz ve Fen İşleri Müdürlüğümüzün ortak çalışması ile 12 Nisan'da Çukurova Kalkınma Ajansına sunulacak olan projenin hazırlıkları yapılmaya başlanmıştı. 2018 yılı Çukurova Kalkınma Ajansı Turizmin Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Programına yapılacak başvuru ile, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından tescillenen tarihi Çamurdan Konağı'nın restorasyonunun yapılması planlanıyor. Projenin Çukurova Kalkınma Ajansından destek alması durumunda yenilenecek olan konak,  Belediyemiz Turizm Tanıtım Ofisi olarak hizmet vermeye başlayacak. Böylece Yapıcı Konağı ve Yiğenoğlu Sokak projelerinde hedeflendiği gibi bölgenin turizm altyapısı güçlendirilmiş olacak. 

Yiğenoğlu Sokağı ve Yapıcı Konağı açılışının ardından Belediye Başkanımız Musa Öztürk'ün ev sahipliğinde Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, CHP Kozan İlçe Başkanı Erkan Karaoğlu ve törene katılan protokol temsilcileri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan Çamurdan Konağını gezmişti. Başkanımız belediyemiz tarafından restorasyonu yapılması planlanan konağın tarihçesi hakkında protokol üyelerini bilgilendirmişti. Yapıcı Konağı ve Yiğenoğlu Sokağı projelerinin hayata geçirilmesinde belediyeye büyük destek olan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Çamurdan Konağı projesi için de destek sözü verdi.

Galeri
Bu haberi Faceboook'ta paylaş
Bu haber 903 kere okunmuştur.
Haber Tarihi: 05.04.2018