Belediye Gelir Müdürlüğünden Duyurulur

2020 yılı Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksit ödemesi 30.11.2020 Pazartesi günü sona ermektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksitini 30.11.2020 Pazartesi gününe kadar yatırmaları...

Devamı...

DUYURU Bina Yöneticilerinin dikkatine; Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan asansörlerin 2020 yılı için Yıllık Periyodik Kontrollerine 16 KASIM PAZARTESİ günü başlanacaktır.

DUYURUYUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Devamı...

AÇIK ARTIRMA İLE SATIŞ İLANI

İlçemiz Şevkiye Mahallesinde bulunan ve Mülkiyeti Belediyemize ait taşınmazların 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45.Maddesine göre açık arttırma suretiyle satışı yapılacaktır. İLAN METNİ

Devamı...

DUYURU !!! İlçemiz sınırları içerisinde bulunan aşağıdaki listede niteliği, yeri,miktarı,Muhammen Bedeli ve geçici teminatı belirtilen 8 adet Taşınmaz 2886 sayılı DİK'in 45’inci maddesine göre Açık Teklif Usulü ile 3 yıllığına k

İHALE EKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Devamı...

Kozan Kalesi Restitüsyon Projesi onaylandı

Kozan Kalesi Restitüsyon Projesi onaylandı

Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Kozan Kalesi başta olmak üzere Anavarza Kalesi, Tarihi sokak ve konaklarda incelemelerde bulundu. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Kozan Belediyesinin projesi olan "Kozan Kalesi Restitüsyon Projesini" onayladı.

Devam etmekte olan Kozan Kalesi Restitüsyon projesini yerinde inceleyen kurul üyeleri aylık olağan toplantısını da Arıkan Konağı'nda gerçekleştirdi.

Kurula sunulan raporda Kozan Kalesi'nde aslına uygun şekilde, tarihi dokuyu bozmadan yapılacak yenilemeler tüm ayrıntıları ile anlatıldı.

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Kozan Belediyesinin Kozan Kalesi Restitüsyon Projesi'ni onayladı.

Alınan karar ile ilgili açıklama yapan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan; "İlçemiz için yapmayı düşündüğümüz, ön çalışmalarını tamamladığımız birçok proje 2014 yılından sonra kesintiye uğramıştı. Tekrar göreve gelir gelmez, eski projelerimiz hakkında yeniden çalışmalar düzenledik ve bu gayretlerimiz de meyvesini vermeye başladı. Kozan Kalesi'ni turizme kazandırmak çok önemsediğimiz konulardan bir tanesiydi ve bu yönde ilk adımı attık.Kalede saraylar, mahzenler, kışlalar ve mağaralar bulunuyor, 'İnşallah dünya kültür mirasına Kozan Kalesi'ni de kazandıracağız." açıklamasını yapan Başkan Özgan, tarihi değerlerimizi korumayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı çok önemsediklerini bu yönde büyük emek harcadıklarını ifade etti.

 Kalede gerçekleştirilmesi planlanan projelerin içeriği hakkında da bilgi veren Başkan Özgan;" Restorasyon uygulamaları tamamlandıktan sonra Kozan Kalesi'nde yürüyüş yolları, seyir terasları, müze, restoran ve kafeler olacak. Kalemizde ayrıca, dizi ya da filmlerin çekilebileceği platolar da yer alacak. Yine çalışmalarını yaptığımız teleferik projesini de Kozan Kalesi resterasyon  çalışmaları içine dahil edeceğiz" diye konuştu.

Üç Kare Yapı İnşaat Restorasyon firma yetkilisi Yavuz Kuytul ise yaptığı değerlendirmede; "Kozan Kalesi rölöve ve restorasyon projesini yapmak üzere 2012 yılında çalışmalarımıza başlamıştık. Daha önce  rölöve onaylandı. Restitüsyon projeleri koruma kurulundan geçti.Hocalarımızla Restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz.Kozan'ı daha güzel noktalara getirebilmek için kalede neler yapabiliriz bütün bu çalışmaları değerlendirdik."ifadesini kullandı. 

Bu haberi Faceboook'ta paylaş
Bu haber 2344 kere okunmuştur.
Haber Tarihi: 27.07.2020