İlçemiz Aslanpaşa ve Tufanpaşa Mahallesinde bulunan ve Mülkiyeti Belediyemize ait taşınmazların 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45.Maddesine göre 27.08.2019 tarihinde saat 16.00 da açık arttırma suretiyle kiralaması yapılacaktır.

İhale Eki için tıklayınız

Devamı...

Geri Dönüşüm Atık Toplama İhale İlanı

Geri Dönüşüm Atık Toplama İhale İlanı

Devamı...

2019 YILI CANLI HAYVAN KG FİYATI

Belediyemiz 2019 yılı Kurban bayramı canlı hayvan kg fiyatı; büyük baş 20 TL, küçük baş (koyun,keçi) 23 TL olarak belirlenmiştir.

Devamı...

İHALE İLANI

İHALE İLANI KOZAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI 1-İlçemiz sınırları içerisinde bulunan aşağıdaki listede niteliği, yeri,miktarı,Muhammen Bedeli ve geçici teminatı belirtilen 10 adet taşımaz 2886 sayılı DİK'in 45’inci maddesine göre Açık Teklif...

Devamı...

KOZAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVDE YÜKSELME SINAVI DUYURUSU

İLAN EKİ

Devamı...

 
 

TC

KOZAN BELEDİYESİ

KENT MÜZESİ

 

Kozan Belediyesi Kent Müzesi, Taş Mahallesinde yıllarca belediye hizmet binası olarak kullanılan tarihi binada hayata geçirilmiştir. Bina 2014 yılında yapılan restorasyon çalışmalarıyla yeni bir görünüm kazanmıştır. Kent Müzesi kapsamında; Kozan’ın tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler, görsel sunum, obje ve animasyonlarla tanıtılmaktadır. Kozan Kent Konseyi’nin aldığı tavsiye kararı ile kurulan müzeyle, şehrin merkezinde, tarihi çarşının içerisinde, Kozan’ın geçmişi geleceğe taşınmaktadır. 

Tarihi ve coğrafi olarak özel bir konuma sahip Kozan’ın yüzlerce yıllık  kültürel değerleri toplanarak biraraya getirilmiş, hazırlanan farklı koleksiyonlar kent müzeciliği anlayışı göz önünde bulundurularak kentlinin ve Kozan’ı ziyaret edenlerin paylaşımına sunulmuştur. Kozan Belediyesi Kent Müzesinde, yöreye ait el sanatları, yemekler, mesire alanları, yaylalar, parklar, tarihi eserler (cami, bedesten, kale, konak) ve Kozan’ın yetiştirdiği değerli şahsiyetler yazılı ve görsel olarak tanıtılmaktadır.

Müzedeki eserler, ilçenin en köklü okullarından Kozan Lisesi’nin ve Kozan halkının bağışları ile bir araya getirilen eserlerdir.

Kozan Belediyesi Kent Müzesinde Sergilenen Eserler;  

- Osman Tufan Paşa’ya ait olan Kuva-i Milliye kıyafeti, orta ve yeni çağlarda kullanılan kılıç ve kamalar, barutlu silahlar ve ateşli tek namlulu silahlar, barutluklar, demir prangalar, ilkel baltalar ve top mermisi gibi silahlardan; 

- Bizans, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve İslami döneme ait kağıt paralar, sikke ve akçeler, çarık, kamçı, para kesesi, saat, dikiş makinası, halı tezgahı, kama, ibrik, Hz.İsa ve Hz.Meryem tasvirli küçük idol kalıpları, pipo, kandiller, takılar, çıkrık iği, ayna gibi gündelik eşyalardan;

- Kahve cezvesi, el değirmeni, havan, ilkel gaz ocağı, değişik ebatlarda su testileri, keramik mutfak eşyaları, bakır kahve cezvesi gibi mutfak eşyalarından; 

- Ayrıca Kozan yöresine ait gündelik giysiler, yazmalar, işlemeli peşkirler, şal, boncuk işlemeli çanta, el dokuması yelek, başlık  ve kuşaklar gibi dokuma ürünlerden oluşmaktadır. 

Tüm bu eserler günümüze kadar korunarak gelmiş ve müzemizde sergilenmektedir. 

 

Ücretsizdir;

Kozan Belediyesi Kent Müzesi hafta içi hergün 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.


ÖNEMLİ NOT: Kozan Belediyesi Kent Müzesi, halkımızın yapacağı bağışları kabul etmektedir.