AFALT MICIR ALIMI İHALE İLANI

Asfalt Mıcır Alımı ilanı

Devamı...

Kozan Belediyesi “Kamkat Fidanı” Üretimine Başladı

Kozan Belediyesi “Kamkat Fidanı” Üretimine Başladı

Kozan Belediyesi, Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, son dönemde tüketimi hızla artan sağlık deposu olarak bilinen Kamkat meyvesinin fidanlarını üretmeye başladı.

Belediyeye ait Park ve Bahçeler müdürlüğü serasında yetiştirilecek olan fidanlar için müdürlük çalışanları aşılama eğitimi aldı. Turunç fidesine aşılanan Kamkat için Belediye personellerine Emekli Prof Dr. Hikmet Saygılı ve Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi aşılama biriminden Ali Güvercin eğitim verdi.

Prof. Dr. Hikmet Saygılı, Kamkat'ın daha önce süs bitkisi olarak yetiştirildiği fakat sonradan şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi gelmesi sebebiyle seri üretime geçildiğini belirterek "Biz de Kozan Belediyesi ile burada Kamkat üretimi için çalışıyoruz bence çok güzel bir girişim" dedi.

Aşılamayı, uygulamalı bir biçimde gösteren Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi aşılama biriminden Ali Güvercin ise Kamkat'ın turunçtan üretilmesinin dikkat edilmesi gereken ince bir iş olduğunu anlattı.

Belediye Başkanı Kazım Özgan da Kamkat üretiminin hem sağlık için hem de ulusal bağlamda Kozan'ın tanıtımı için iyi bir girişim olduğunu belirterek " Üretimi zor bir fide, inşallah emeklerimizin karşılığı olarak verimli bir hasat yapabiliriz" dedi.

Üretilen Kamkat fidanları Kozan Belediyesi İştirakler Müdürlüğü üzerinden daha sonra satışa sunulacaktır.

Bu haberi Faceboook'ta paylaş
Bu haber 2911 kere okunmuştur.
Haber Tarihi: 11.03.2021